15 Wrz, 2019
  • Węgry
  • 450 zł

1 Dzień  15.09.2019 – Niedziela

13.30. -Wyjazd z parkingu pod Parafią.
Przejazd do Egeru – Przyjazd do hotelu  w Egerze, obiadokolacja, nocleg.

2 Dzień  16.09.2019 – Poniedziałek

Śniadanie w hotelu , Msza Święta.

Następnie : zwiedzanie Egeru – zamek, wsławiony bohaterską obroną przed Turkami w 1552 roku, na zamku część podziemi udostępniona do zwiedzania, ruiny dawnej katedry, rotunda z X wieku – pierwszy kościół chrześcijański na Węgrzech.

Przejazd do Miszkolca – baseny termalne, uzdrowisko leży w północnej części kraju. Kąpielisko wyróżniają naturalne jaskinie które zwiedzamy pływając w leczniczej wodzie termalnej. W jaskiniach można spotkać bicze wodne, masaże, prądy wodne oraz wiele uroczych atrakcji. Radioaktywne wody uzdrowiska w Miszkolcu zawierają jod, brom i potas, są doskonałym lekarstwem na reumatyzm i inne choroby.  Powietrze jaskiń jest wolne od bakterii, dlatego świetnie leczy choroby układu oddechowego i astmę. Ponad 700 metrów podziemnych korytarzy to nie wszystko. Park wodny posiada 7 dużych basenów zewnętrznych wypełnionych gorącą wodą o temperaturze od 28 do 35 stopni C.

Przejazd do Tokaju – zwiedzanie piwnic i degustacja win tokajskich, m.in. słynny Tokaj ASZU.

Powrót do hotelu w Egerze, obiadokolacja, nocleg.

3 Dzień  17.09.2019 – Wtorek

Śniadanie w hotelu. Przejazd do  Máriapócs, najsłynniejszego sanktuarium unickiego na Węgrzech. Cudowna ikona (tzw. płacząca) została przewieziona w XVII w. do Wiednia, ale wykonana kopia również ma cudowne właściwości. Od roku 1946 cudowny obraz jest umieszczony w nowo wzniesionym ołtarzu bocznym, a kościół nosi tytuł bazyliki. Do sanktuarium pielgrzymowali grekokatolicy, katolicy łacińscy i prawosławni, zarówno z Węgier, jak Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Obecnie Máriapócs określane jest jako narodowe sanktuarium Węgier. 18 sierpnia 1991 przebywał tu papież Jan Paweł II, co upamiętniono założeniem parku noszącego jego imię. Msza św.

Przyjazd do miejscowości Egerszalók czyli węgierskie Pamukkale, bo tutejsze gorące źródła są jedynym takim zjawiskiem w Europie. Podobne znajdziemy tylko w tureckim Pamukkale i w amerykańskim Parku Yellowstone. Woda o temperaturze 68 st. C spływa tu po skałach pozostawiając wapienny biały osad. Jednak by wyglądało to podobnie do tych w Turcji, formowaniu niecek z wodą dopomogła trochę ludzka ręka. Mimo to miejsce robi duże wrażenie, a osady osadzające się na skałach przybierają przepiękne formy przypominające nacieki jaskiniowe.

Degustacja win egerskicch w Dolinie Pięknej Pani.

Przejazd do hotelu w Egerze, obiadokolacja, nocleg.

4 Dzień  18.09.2019 – Środa

Śniadanie w hotelu , wykwaterowanie z hotelu. Dalsze zwiedzanie Egeru – Bazylika w Egerze ze znakomitymi organami – msza św.

Następnie przejazd do Szentendre – serbskiego miasta na Węgrzech z cerkwiami i  katedrą prawosławnego biskupa Węgier, a także miasto artystów, malarzy, twórców sztuki z licznymi muzeami i klimatem paryskiego Montmartru. Muzeum marcepanów, ew. muzeum miniatur, degustacja palinki – tradycyjnego destylatu z wytłoczyn winogron i owoców.

Objazd panoramiczny Budapesztu. Krótki spacer po wyspie św. Małgorzaty.

Wieczorem wyjazd na Wieczór węgierski w czardzie z kolacją i programem folklorystycznym. Przyjazd do hotelu w Budapeszcie. Nocleg.

5 Dzień  19.09.2019 – Czwartek

Śniadanie w hotelu.

Następnie całodzienne zwiedzanie Budapesztu : Bazylika św. Stefana i kaplica św. prawicy, Plac Wolności, przejście na Plac Kossutha pod parlament, stare miasto, kościół Macieja, baszty rybackie, dziedzińce starego i nowego zamku, fontanna Macieja, dziedziniec lwów, barbakan. Kościół skalny, miejscu powstania zakonu Paulinów, skąd zakonnicy przybyli na Jasną Górę i przywieźli ze sobą obraz MB Częstochowskiej. Kościół skalny (w grocie Góry Gellerta), miejsce jest znany jako „węgierskie Lourdes” z racji licznych uzdrowień – msza św.

Czas wolny na zakupy węgierskie. Obiadokolacja. Wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Nocleg.

6 Dzień  20.09.2019 – Piątek

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Esztergom, Msza Święta w węgierskiej stolicy kościoła katolickiego, gdzie JP II celebrował mszę żałobną podczas powtórnego pochówku prymasa Węgier, Jozsefa Mindszenty.

Wyjazd w kierunku Polski.

Przyjazd na miejsce zbiórki ok. 18.00.

CENA : 450 ZŁ + 225 EUR

Świadczenia w cenie :

•  przejazd autokarem,
  • 5 śniadań,
  • 4 obiadokolacje w hotelach,
  • 1 uroczysta kolacja w czardzie,
  • 5 noclegów ( dopłata do pokoju 1os – 10€ jedna noc)
  • ubezpieczenie KL i NNW,
  • opieka przewodnika/pilota
  • obowiązkowa taxa klimatyczna w hotelach

Dodatkowo płatne ok. 55 eur :

• Wstępy do zwiedzanych obiektów